För några veckor sedan berättade jag ju om min jakt efter en snygg weekendväska att ha med till BB. Jag har ännu inte funnit någon som fallit mig i smaken och nu vänder jag mig till er, kära läsare. Är det någon som har sett någon fin väska på sistonde som skulle kunna passa? Den behöver vara ganska stor, men inte för stor. Vi ska få plats med ombyten till mig, till T och till Lillan. Jag vill ha med mig min kudde (dun, så den går ju att göra liten). Vi ska ta med någon bok eller tidning, lite skivor, några ljus, våra neccessärer med hygienartiklar och jag vill ha en egen handduk med mig.
Om ni har något förslag skulle jag bli jätteglad!
Hej! Tyvärr har jag inget förslag på väska men jag såg på Englas blogg att du gillade taggen som jag gjort. Jag skulle kunna hjälpa dig att snygga till din blogg om du har lust. Eftersom du inte lämnat ut din e-mail så var jag tvungen att skriva är. Du har min e-mail om du är intresserad. Du kan ta bort denna post när du läst detta. Ha en bra dag!
Johannes: Åh, jag har tänkt länge på att jag gärna skulle piffa till bloggen, men jag vet inte hur man gör. Din mailadress kom inte med, så skicka gärna ett mail till girlebloggen@spray.se.
Johanna: Ska kolla in den rosa, tack för tipset!
Till JOHANNES: du har inte lust at hjälpa mig med? blink blink =)
Jag tipsade häromdagen i mn blogg om snygga billiga weekendbag från wedins. gå in och titta vet ja.. ha det bäst..
Shopaholicmamman: Jag såg dem, men blev jättebesviken när jag såg dem i verkligheten. De såg tyvärr jättebilliga ut!
jag e lite kär i den här väskan! Sen om den är praktisk som BB väska vet jag inte, men snygg är den! =)
http://www.accessora.se/?gclid=CNzg5-vM8o0CFQcMEAodDx6WMw
Jag själv skulle vilja ha denna väskan från Wedins…
http://www.wedins.com/system/search/product.asp?id=249
Anna: Jag har också sett den, men i verkigheten gillade jag den inte. Men storleksmässigt är den superbra!
aha ooki synd.. jag va oxå lite sugen på en=) Men en dior vintagebag då? kan man få för runt 1000lappen på tradera.. Och den kan man ha till vardags med=)
Shopaholicmamman: Tack för tipset, men jag har väldigt dåliga erfarenheter av tradera. Får ta en vända på stan o kolla.
Kika på stora varuhus som tex NK och Åhléns där borde du hitta ngt.. Vad ska du ha för skötväska när den lilla kommer?
Shopaholicmamman: Ska kika där nästa gång jag är i stan. Där borde man ju kunna hitta något, hoppas jag. Iband har H&M:s herravdelning väldigt snygga weekendbags. Vi fick en brun skötväska som hör till vagnen när vi köpte vår kronan (det var en jättebra deal där chassi, ligg- och sittdel, åkpåse, mjuklift och skötväska ingick). Vi har den till att börja med, men jag kan tänka mig att jag kanske tröttnar på den framåt jul ungefär och då är jag lite sugen på en axelremsväska från Svenskt tenn i manhattantyg.
Ingen weekendväska, däremot såg jag en supersnygg skinnväska på Wedins när jag var i Globen igår.
Länkar här
http://www.wedins.com/system/search/product.asp?id=378