
Snart ska vi åka till Ikea och investera lite till lillan och till vårt hem. Jag har äntligen förstått det här med "boa". Av någon anledning vill både jag o T att lägenheten ska vara tiptop när lillan anländer (som om hon kommer att bekymra sig över att badrumskåpet är rörigt). Och för att hemmet ska bli fint behövs en och en annan tur till det stora möbelvaruhuset. Detta är vad jag hoppas att vi kommer hem med, bland annat:
- Spjälsäng.
- Lakan, dessa Vilda prickar, och några andra.
- Haklappar.
- Badbalja.
- Två byråer som vi ska måla vita, vi kommer att ha dem som sängbord o klädförvaring.
- Nya, marinblå handdukar i olika storlekar.
- Vita lakan, påslakan och örngott. Vi vill bara ha vit bäddtextil, och slänga ut alla udda påslakan.
- Korgar att ha lillans prylar i.
- Lådor att ha till förvaring i hallen.
- Hyllplan till ovanför lillans säng, i hallen och i vardagsrummet som ska målas vita.
Det brukar ju även följa med saker som värmeljus och andra nödvändiga ting.
Ah! Är det därför man ser så många gravid på IKEA. Nu fattar jag ;).
Anna: haha, javisst! Och att de har så mycket bra babyprylar. Tror att köttbullarna lockar oxå:)
Den spjälsängen har min kompis som ska ha barn när som helst. Jättefin!
fina saker, vi kollade också på den spjälsängen först 🙂
Åh! Sånt är så kul att shoppa och sen pyssla med hemma!! =) synd bara att man blir så fattig efteråt =)
Ulrika: Vad kul! Den är någ omåttligt populär med tanke på den enkla designen och priset.
Sandra: Kul, vilken valde ni till slut?
Johanna: Visst är det? Ja, plånboken är ju lite ledsen efteråt. Men jag har förberett mig och fick ett presentkort på Ikea i födelsedagspresent i våras.
Vi valde en brio, fick den gratis av bekanta 🙂 så det blev billigt!
japp. Jag är övertygad om att vår lilla tjej kommer känna sig mycket ovälkommen om inte jag får rensat bland mina viktiga papper och rensat bland ALLA gamla foton. Till att börja med. Sedan följer givetvis en lång lista med andra saker som bara måste göras!
Sandra: Åh, brios är ju superfin!
Carro: Absolut, det första de små liven kommer att göra när vi kommer hem från bb är att klaga på att lådorna är i oordning 🙂